Skip to content

Tartu Poistekoor musitseeris advendiajal Lõuna-Eesti mastaapseima oreli saatel

10.12.2021 toimus Tartu Pauluse kirikus Tartu Karlova Kooli Koorikooli jõulukontsert, kus kõlas pühade meeleolule sobilik muusika lastekoori, neidudekoor Kurekell, Tartu Poistekoori ja solistide esituses. Kontserdil dirigeerisid: Vilve Maide, Imbi Goldman, Annelii Traks, Sander Tamm, koormeister Heidi Ots. Solistide juhendaja Tiia Puhvel. Kontsertmeistrid Marika Lang, Merike Muttik ja Jorma Toots.

Esitusele tulid tuntud jõululaulud Inglismaalt, Prantsusmaalt ning Ameerikast. Kaunis muusika filmidest Frozen ja Home Alone viis kuulaja koos muusikutega maiustuste, hiiglasliku jõulupuu, jõuluõhtu ja tantsu võlumaailma.

Kontserdieelse nädala proovide põhieesmärgiks oli tegelemine vormiga – leida mooduseid kuidas tekst ja meloodia, mis on pidevas teatavas vastaspinges ja mis järjepidevalt töötab teineteisega – esteetiliselt publikuni tuua. See on ilu, terviklikus. Friedrich Nietzche on öelnud: “Ilma muusikata oleks elu mõtetu, arusaamatu.” Nietzche sõnade kinnituseks võib julgelt väita, et õhtu oli ühtaegu meeleline, teisalt ratsionaalne. Programm pakkus palju äratundmist: Olav Ehala, Eric Whitacre, Georg Friedrich Händel ning John Rutter pühkisid mõtted argitoimetustelt, lõid väärika ja piduliku tunde ja pani uueks looma.

Jõulukontserdi kontsptsiooni ning Tartu Poistekoori praegust vormi avab RingFMi stuudios Sander Tamm: https://fb.watch/9ZT6HaDfHj/

Jõulukontserdi ülekandejaam Tartu Pauluse kirikus pakkus kõrgkvaliteetset videopilti otseülekandes Youtube vahendusel. Käsikaameraga salvestatud videojäädvustused on vaadatavad siit: https://youtube.com/playlist?list=PLyJGSIIQTgFLCbY7gD08VN2v8NY1GG7BV

Külastades Tartu Poistekoori kontserte on teil võimalus…
…kohtuda lastevanemate, õpetajate, klassikaaslaste, vilistlaste ja koorimuusika-austajatega.
…saada inspireeritud. Selleks on kahtlemata kiireim viis näha vaimustunud inimest. Kontserdil saate olla osa tugeva distsipliini, suure harjutamise ning aastate pikkuse töö tagajärjel avalduvast kunstilisest sooritusest, mida toetab eristuv vaimne hoiak.
…saada osa vaimsest rännakust. Meile on antud empaatiavõime ning et me suudame töötada tekstiga ja sellest aru saada on täielik ime. Vaimses ruumis kolamine – 100 aastat sinna, 200 aastat tänna, 300 aastat kolmandas suunas – asetab elu igapäevaküsimused teise valgusesse. See on antud võimalus endaga tööd teha, mille järgselt avanevad tohutud võimalused.
…ülendada lavale astuvate artistide pingutusi: ettevalmistust, sooritust ning panust valdkonda. Laval olevaid artiste ei kohta te jõlkumas pargis, Kaubamajas. Nad viibivad 8 tundi nädalas koorilaulus, hääleseades, pillitundides, solfedžos, muusikaajaloos – lisaks veel individuaalne harjutamine. Inimesed, kes teataval määral kaugenevad igapäevastest praktilistest askeldustest, annavad meile oma loomingu kaudu võimaluse muutuda tundlikumaks, elustavad, annavad võimaluse kogeda enam. Need on inimesed, kes teevad ühiskonda täiuslikumaks ja terviklikumaks.
…saada osa interpretatsioonilisest tulevärgist. Kavva valitud nõudlik repertuaar seab väljakutsed lauljatele, instrumentalistidele ning dirigentidele. Jõulude, mis on kirikukalendri püha – põhitekstid tulevad piiblist. Vanad tekstikorpused on algusest peale selged, ei ole hüplikud, tundelt ebamäärased. Tänasele artistile on sajandite taguse muusika esitamisel kõige suuremaks väljakutseks esitatava programmi olustiku, põhimeeleolu, tooni, tunde, tonaalsuse tabamine. Kreeka filosoof Aristoteles ütleb selle peale “Phatos” – kui seda ei taba, siis ei tule midagi välja.

Et kultuur oleks avatud ning kättesaadav lähtume kõikidel oma kontsertidel valitsuse korraldustest, kultuuriministeeriumi juhendist ja terviseameti soovitustest.

 

 

Jaga ka teistega: