Koorist

Koorist

Muusikal on hämmastav võime – kõnetada kõiki, olenemata keelest, mida räägime.
Muusika maalib pilte ja jutustab lugusid, paneb elama kujutluse ja loob meeleolu. Ta võib oma iluga tuua pisaraid silma ja hoida põnevate käikudega oma kütkeis enam kui mistahes põnevusfilm.

Selle kauni kunstiliigiga, täpsemini koorimuusikaga, tegeleb Tartu Poistekoor 60. aastat, kandes väärikalt ühe Eesti vanima kontsertpoistekoori tiitlit. Võttes eeskuju Inglismaal tegutsevatest poistekoorikoolide esinduskooridest, kõnetab 96-liikmelist Tartu Poistekoori sümbioos lapselikust siirusest, nooruslikust sarmist, muusikalisest küpsusest ja virtuoossusest. Koori esituses saab kuulda vanamuusikat, tundeküllast
romantikat, rütmikat nüüdismuusikat kui ka pop- ning gospelmuusikat, väärtustades seejuures kõrgelt Eesti heliloojaid.

Tänavusel hooajal jätkub koostöö Eesti Filharmoonia Kammerkooriga, suunamaks lauljaid professionaalse koorikultuuri poole meistrikursuste, avatud tundide, kohtumiste ning kontserdikülastuste kaudu. Pikaaegne koostöö Vanemuise teatriga jätkub sel aastal Bizet’ ooperi „Carmen” ja Donizetti ooperi “Linda di Chamounix” produktsioonidega 2021. ning 2022. aastal. Traditsiooniliselt võtame osa Tartu Linnavalitsuse Haridusosakonna korraldatavast “Haridusfestivalist”, Eesti Meestelaulu Seltsi korraldatavast Poistekooride laulupäevast, mis sel korral kannab pealkirja “Kodulootus” ning Tartu Karlova Kooli sünnipäevakontsertidega Tartu Vanemuise kontserdisaalis. Jätkame koorilaagritega sügisel Karlova Koolis, talvise laulu- ja spordilaagriga Otepääl ning suvise laagriga Voorel. Hooaja lõpus osaleme Eesti Meestelaulu Seltsi poistekooride võistulaulmisel ning esmakordselt on meil võimalus koos arvukate kooride ja solistidega üles astuda Olav Ehala muusikaga sisustatud kontsert-õhtul Tartu Vanemuise kontserdimajas.

Eelmistel hooaegadel on Tartu Poistekoor saanud positiivset tähelepanu:

– Annelii Traks – Tartu Kultuurkapitali Tartu laulu- ja tantsupeo sihtkapitali stipendiumi laureaat
                              – Uno Järvela peastipendiumi laureaat
– Undel Kokk – Pronksist jalajäljed Tartu Teerajajate Alleel
– Sander Tamm – Tartu Linna Haridusosakonna õpetajastipendiumi laureaat
                              – Tartu Karlova Kooli kolleegipreemia laureaat
– Katrin Nuume – Tartu Linna Haridusosakonna õpetajastipendiumi laureaat
– Martin Käspri – Eesti Rahvuskultuuri Fondi Eino Tambergi stipendiumi laureaat

Tartu Poistekoori esituses on võimalik osa saada eripalgelistest kavadest.
Eesti koorimuusika klassika toob kuulajateni koorimuusika kogu oma tundelisuses, võimsuses ja hapruses. Laulud heliloojatelt Veljo Tormis, Pärt Uusberg, Cyrillus Kreek, Tõnu Kõrvits ja Arvo Pärt loovad kuulaja silme ette eripalgelised looduspildid, on haaravad ja ilusad. Selles on midagi äratuntavalt Eestimaist:

Põhjamaise looduse peegeldus, raagus puude vahelt paistva vähese päikese ja pilves ilma nukrus, rahvaviiside kasutamine otseselt või kaudselt. Põhjamaal, kus asustus on hõre, puutumatut loodust on palju ja rahva side sellega tugev, on ka muusika side loodusega selgelt tajutav.

Meie kavas on 20 000 inimese üheskoos laulukaare all tuntuks lauldud teosed läbi aegade, mis võivad täita suuri kontserdisaale, ilmestada auhinnatseremooniaid ja vastuvõtte, kuid pakkuda sealsamas külmavärinaid mistahes koosviibimisel. Mitmemõõtelise paindlikkuse ning individuaalsusega laulud “Mu isamaa on minu arm”, “Ta lendab mesipuu poole”, “Üksi pole keegi”, “Palve, “Laul Põhjamaast”, “Ei saa mitte vaiki olla” kombineeritud Tartu Poistekoori lauljate elu- ning muusikatunnetusega tervitavad oma kontrastsuses, ilus ja valus.

Kes ei teaks legendaarseid lastelaule, nagu “O on ümmargune ja K on kandiline”, “Me pole enam väikesed”, “Jorupill jonn”, “Tige tikker”. Need ja paljud teised lood mõjuvad oma siiruses nii täiskasvanutele kui absoluutselt igas vanuses lastele. Emakeelseid kurvilisi meloodiaid kõlab autoritelt Raimond Lätte, Priit Pajusaar, Anne Ermast, Piret Rips-Laul, Kadri Hunt, Olav Ehala. Laulud kätkevad eneses kombinatsiooni muusikalisest huumorist ning üllatuslikest harmooniatest.

Aastakümned tihedat koostööd Vanemuise teatriga on Tartu Poistekoori portfooliosse kogunud G. Puccini ooperid “Tosca”, “Boheem”, J. Massenet ooper “Werther”, G.Bizet ooper “Carmen”, J. Steini muusikal “Gypsy”, R. Rodgersi muusikal “Helisev muusika”, A. L. Webberi muusikal “Evita”, L. Sumera “Motetid”, R. Pätsi “Kaval-Ants ja Vanapagan” ja Richard ja Robert B. Shermani muusikal “Mary Poppins”.
Haaravad ja kirglikud teosed “I dreamed a dream” („Evita”), “Tõuseb päike, loojub päike” („Viiuldaja katuselt”), “Lastelaul” („Lotte”), “Grease lightning” („Grease”) kutsuvad vaheldusrikkale retkele lavamuusika ajalukku.

Helifilmi tekkimisest alates on muusikast saanud filmide oluline osa. Tänaseks miljardeid keerutavas filmitööstuses saadab iga väikest või suurt kangelast mingi heliefekt või muusikapala. Nii nagu operetis ja ooperis kujundab muusika meeleolu ja õhustikku, nii saab ka filmides muusika abil väljendada ärevust, hirmu, pidulikkust, romantikat või armastust. Just sellistest lauludest koostatud kava tahame teile pakkuda oma 2020/2021. hooaja kontsertidel. Kõlavad laulud rõhuga Eesti filmimuusikal, sekka ka midagi tuntumat maailma filmiklassikast. Külla tulevad Elsa ja Anna, Shrek, Lõvikuningas, Nukitsamees ja Pätu.

Lisaks eelmainitule ning arvukatele jõululauludele meeldivad meile Eric Claptoni, Leonard Coheni, Hans Zimmeri, Josh Grobani, Michael Jacksoni ja paljude teiste tuntud levimuusika-artistide ning heliloojate looming. Sealhulgas Eesti kollektiivide Traffic, Dagö, Curly Strings, Daniel Levi, Greip, Ruja repertuaar.

Meie professionaalne kõla ning peensusteni viimistletud ettekanded on kaunistanud mitmeid kontsert-etendusi, avanud konverentse ja ilmestanud erinevaid suurprojekte.
Tartu Poistekoor, 1974. aastal Rahvakollektiivi aunimetuse kandja, oli oodatud külaline kõikides tolleagsetes vennasvabariikide esinemispaikades. Tänaseks on menu koori saatnud ka Euroopas: Bulgaarias, Iirimaal, Saksamaal, Taanis, Austrias, Tšehhis, Poolas, Slovakkias. Lähitulevikus oodatakse meid kontserdilavadele Lätis, Leedus, Poolas, Venemaal ja Hiinas.

Inimesed

Koorist lehele

Sander Tamm

Koorist lehele

Annelii Traks

Jorma Toots

Jorma Toots

Sander Tamm

Sündis 9. jaanuaril 1992. aastal Pärnus. Lõpetas 2009. a. Tartu Karlova Gümnaasiumi 9. klassi. Samal aastal lõpetas Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli noorteosakonna flöödi erialal ning jätkas koorijuhtimise erialal (Lilyan Kaivu dirigeerimisklass). Lõpetas 2011. aastal Georg Otsa nim Tallinna Muusikakooli (Peeter Perensi dirigeerimisklass), sai 2015. aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiast bakalauruse kraadi (prof. Tõnu Kaljuste dirigeerimisklass). Töötas 2012 – 2015 Virumaa Poistekoori ja Tallinna Ülikooli Kammerkoori peadirigendina, 2012 – 2013 kammerkoori Crede dirigendina. 2016 – 2018 töötas Hiinas Hangzhou Boyś Choir kunstilise juhi ja peadirigendina ning erakooli muusikaosakonna juhatajana. 2018. aastast töötab ka E STuudio tantsu- ja koorikooli dirigendi ja hääleseadjana.

Koormeistrina on töötanud Eesti Filharmoonia Kammerkooriga, Nargen Festivali kooriga, EMTA kooriga, Eric Whitacre´i autorikontserdi projektikooriga, Eesti Segakooride Liidu suvelaagri projektikooriga, E STuudio kammerkooriga, E STuudio noortekooriga, Tallinna Tehnikaülikooli meesansambliga, kammerkoor Voces Musicales´ga. Oli 2013/2014 hooajal Eesti Rahvusmeeskoori külalisdirigent.

Virumaa laulupeol “Avage Viru väravad” poiste- ja naiskooride liigijuht, XVIII üliõpilaslaulupeo Gaudeamus dirigent Daugavpilsis.

Archimedese õpetajatekoolituse stipendium 2013, Gustav Ernesaksa preemia 2013, Kultuurkapitali “Noore Muusiku” preemia 2013, Kuno Arengu stipendium 2013, Eesti Kooriühingu aastapreemiad 2013 “Aasta tegu” ja “Aasta korraldaja”.

Laulis Tartu Karlova Gümnaasiumi poiste mudilaskooris 2000 – 2002, Tartu Poistekooris 2002 – 2009. Juhatab Tartu Poistekoori 2018. aastast.

Annelii Traks

Sündis 29. aprillil 1961. aastal Saksamaal Weimaris. 1963 – 1968 elas Venemaal Kaliningradi oblastis Gussevis. Lõpetas 1976. aastal Tartu 5. Keskkooli muusikakallakuga klassi, 1977. a. Tartu Laste Muusikakooli klaveri erialal, 1979. a. Tartu 5. Keskkooli keemia eriklassi, 1982. a. Heino Elleri nim. Tartu Muusikakooli (Valve Lepiku dirigeerimisklass), 1987. a. Tallinna Riikliku Konservatooriumi (prof. Kuno Arengu dirigeerimiskass). Töötas 1986 – 1992 Tallinna Jakob Westholmi Gümnaasiumis muusikaõpetaja – koorijuhina (solfedžo, harmoonia, muusikaajalugu, segakoor, ansamblid, solistid). 1992. aastast töötab Tartu Karlova Gümnaasiumi muusikaõpetaja – koorijuhina (solfedžo, poiste mudilaskoor, hääleseade). 1996. aastast TKG muusika õppealajuhataja, 2013. aastast Tartu Karlova Gümnaasiumi Koorikooli, 2014. aastast Tartu Karlova Kooli Koorikooli juhataja.

1997. aastast kõikidel üld- ja noorte laulupidudel mudilaskooride dirigent, laulupidudel “Ilmapuu lävel”, “ÜhesHingamine” ja “Mina jään” mudilaskooride üldjuht. 2015. aastal rahvusvahelisel poistekooride ja meeskooride laulupäeval Tartus poistekooride dirigent.

Eesti Kultuurfondi Heino Kaljuste kooli- ja koorimuusika edendaja stipendium 2011, Tartu Kultuurkapitali Loominguline stipendium 2011, Aasta tegu hariduses finalist 2014.

Juhatab Tartu Poistekoori 1992. aastast.

Jorma Toots

Jorma Toots (sündinud 8. novembril 1975 Tartus) on eesti pianist.

Ta lõpetas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professor Lilian Semperi klaveriklassis ja omandas seejärel magistrikraadi professor Matti Reimanni kammeransambliklassis.

Erinevate ansamblipartneritega on ta esinenud paljudel kammermuusika konkurssidel ja festivalidel nii Eestis kui ka kaugemal. 2004. aastal esindas ta koos saksofonist Ivo Lillega Eesti muusikuid Balti- ja Põhjamaade parimaid noori interpreete ühendavas kontserdisarjas “UpBeat”. Lisaks aktiivsele tegevusele kammermuusikuna on Jorma Toots tegev ka džässpianistina. Koos eesti parimate džässmuusikutega on ta salvestanud mitu plaati Eesti Raadiole ja plaadifirmale Universal Music.

Jorma Toots töötab õpetajana Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis ja instrumentaalmuusika lektorina Tartu Ülikoolis.
Tartu Poistekooris alustas tööd 2021. aastal.

“Täiuslik kõla ilma ühegi kõrvalekaldeta”

- Ilmunud Saksamaal Fallbachi linnalehes

Tartu Poistekoori muusikalised koostööpartnerid

  • Põhjamaade Sümfooniaorkester ja dirigent Anu Tali
  • Vanemuise Sümfooniaorkester ja dirigendid Toomas Vavilov, Mihkel Kütson, Erki Pehk, Arvo Volmer, Endel Nõgene
  • Tallinna Kammerorkester ja dirigent Eri Klas
  • Läti Riiklik Segakoor “Latvija” 
  • Uue Maailma Sümfooniaorkester ja dirigent Kaspar Mänd
  • Kaitseväe Puhkpilliorkester ja dirigent Peeter Saan
  • Kammerorkester Colleegium Consonante ja dirigent Lehari Kaustel
  • G.Otsa nim. Tallinna Muusikakooli bigbänd ja dirigent Siim Aimla
  • Tartu Noortekoor, Puhkpilliorkester Tartu, Eesti Rahvusmeeskoor, Estonia Poistekoor, Püha Miikaeli Poistekoor
  • Koostöö artistidega nagu Siiri Sisask, Ott Lepland, Jassi Zahharov, Margus Kappel, ansambel Noorkuu
 
Tartu Poistekoor on Eesti Meestelaulu Seltsi liige alates aastast 1961.

Lauljad häälerühmade kaupa:

Sopran

Kaarel Floren
Otto Kaldoja
Marcus Kristofer Kaljuraag
Indrek Kannel
Karmo Gustav Kikkas
Ingmar Klaus
Renar-Rander Krause
Kusti Laanemaa
Rein Lindemann
Juhan Mahla
Markus Malm
Mantvydas Matulevicius
Vygantas Matulevicius
Erik Mäesepp
Hendrik Ots
Kris Robin Põldma
Rico Saar
Roland Saare
Ranno Suigusaar
Joosep Tali
Tom Tevahi
Karl Markus Timusk
Uku Andreas Vähi
Art Valter Vään

Alt

Ardi Ariko
Vahur Asi
Jaan Robin Hermann
Joosep Jõgi
Villem Kann
Robin Matthias Grünvald
Madis Laan
Magnus Lõhmus
Raul Mikksaar
Mihkel Pihlau
Tristan Purje
Uku Jesper Rumm
Maru Saar
Jakob Saks
Kaspar Sorge
Lasse Suislepp
Fredy William Vahesaar
Tõnu Vares
Erik Vinn
Henri Vorms

Tenor

Rait Veevo
Tristan Georg Talur
Mihkel Mahla
Aksel Tafenau
Andreas Alexander Sütt
Mikk Artur Mikfelt
Aldan Arthur Leppik
Alarik Paas
Kaupo Piir
Kaarel Põldmaa
Markus Soome
Ralf Popman
Targo Süvalep

Bariton

Pöök Ore Vilbaste
Tõnis Vähi
Tobias Herman Jürgens
Ragnar Christiaans
Aldan Arthur Leppik
Jeret Kure-Pohhomov
Frederik Strelkov
Marten Aas
Karl-Johannes Pilt
Tristan Mäeots
Robert Kirs
Joosep Kalmus
Sander Kets
Martin Albert
Juhan Pae
Herbert Hugo Prank
Hubert Uku Prank
Ott Meister
Paul Konrad Kepp

Bass

Parvin Tiks
Heiki Peterkopf
Ervin-Otto Prank
Oskar Terasmaa
Mattias Mängel
Priit Kuld
Maarius Künnarpuu
Joosep Elias Tõru
Robert Kirs