Koorist

Koorist

Muusikal on hämmastav võime – kõnetada kõiki, olenemata keelest, mida räägime.
Muusika maalib pilte ja jutustab lugusid, paneb elama kujutluse ja loob meeleolu. Ta võib oma iluga tuua pisaraid silma ja hoida põnevate käikudega oma kütkeis enam kui mistahes põnevusfilm.

Selle kauni kunstiliigiga, täpsemini koorimuusikaga, tegeleb Tartu Poistekoor 60. aastat, kandes väärikalt ühe Eesti vanima kontsertpoistekoori tiitlit. Võttes eeskuju Inglismaal tegutsevatest poistekoorikoolide esinduskooridest, kõnetab 80-liikmelist Tartu Poistekoori sümbioos lapselikust siirusest, nooruslikust sarmist, muusikalisest küpsusest ja virtuoossusest. Koori esituses saab kuulda vanamuusikat, tundeküllast
romantikat, rütmikat nüüdismuusikat kui ka pop- ning gospelmuusikat, väärtustades seejuures kõrgelt Eesti heliloojaid.

Tänavusel hooajal jätkub koostöö Eesti Filharmoonia Kammerkooriga, suunamaks lauljaid professionaalse koorikultuuri poole meistrikursuste, avatud tundide, kohtumiste ning kontserdikülastuste kaudu. Pikaaegne koostöö Vanemuise teatriga jätkub sel aastal Bizet’ ooperi „Carmen” produktsioonidega 2020. ning 2021. aastal. Esmakordselt leiab aset Tartu Poistekoori jõulukontsert Tartu Pauluse kirikus koostöös Tartu I Muusikakooli sümfoniettorkestri, Tartu Arsise kellade ansambli ning solistidega. Traditsiooniliselt võtame osa Eesti Meestelaulu Seltsi korraldatavast Poistekooride laulupäevast, mis sel korral kannab pealkirja “Kodulootus”. Tartu Poistekoori 60 sünnipäevakontsert saab toimuma Eesti Rahva Muuseumis koos multutalendi Tiit Kikasega.

Eelmisel hooajal on Tartu Poistekoor saanud positiivset tähelepanu:

– Annelii Traks – Tartu Kultuurkapitali Tartu laulu- ja tantsupeo sihtkapitali stipendiumi laureaat
                              – Uno Järvela peastipendiumi laureaat
– Undel Kokk – Pronksist jalajäljed Tartu Teerajajate Alleel
– Sander Tamm – Tartu Linna Haridusosakonna õpetajastipendiumi laureaat
– Katrin Nuume – Tartu Linna Haridusosakonna õpetajastipendiumi laureaat
– Martin Käspri – Eesti Rahvuskultuuri Fondi Eino Tambergi stipendiumi laureaat

Tartu Poistekoori esituses on võimalik osa saada eripalgelistest kavadest.
Eesti koorimuusika klassika toob kuulajateni koorimuusika kogu oma tundelisuses, võimsuses ja hapruses. Laulud heliloojatelt Veljo Tormis, Pärt Uusberg, Cyrillus Kreek, Tõnu Kõrvits ja Arvo Pärt loovad kuulaja silme ette eripalgelised looduspildid, on haaravad ja ilusad. Selles on midagi äratuntavalt Eestimaist:

Põhjamaise looduse peegeldus, raagus puude vahelt paistva vähese päikese ja pilves ilma nukrus, rahvaviiside kasutamine otseselt või kaudselt. Põhjamaal, kus asustus on hõre, puutumatut loodust on palju ja rahva side sellega tugev, on ka muusika side loodusega selgelt tajutav.

Meie kavas on 20 000 inimese üheskoos laulukaare all tuntuks lauldud teosed läbi aegade, mis võivad täita suuri kontserdisaale, ilmestada auhinnatseremooniaid ja vastuvõtte, kuid pakkuda sealsamas külmavärinaid mistahes koosviibimisel. Mitmemõõtelise paindlikkuse ning individuaalsusega laulud “Mu isamaa on minu arm”, “Ta lendab mesipuu poole”, “Üksi pole keegi”, “Palve, “Laul Põhjamaast”, “Ei saa mitte vaiki olla” kombineeritud Tartu Poistekoori lauljate elu- ning muusikatunnetusega tervitavad oma kontrastsuses, ilus ja valus.

Kes ei teaks legendaarseid lastelaule, nagu “O on ümmargune ja K on kandiline”, “Me pole enam väikesed”, “Jorupill jonn”, “Tige tikker”. Need ja paljud teised lood mõjuvad oma siiruses nii täiskasvanutele kui absoluutselt igas vanuses lastele. Emakeelseid kurvilisi meloodiaid kõlab autoritelt Raimond Lätte, Priit Pajusaar, Anne Ermast, Piret Rips-Laul, Kadri Hunt, Olav Ehala. Laulud kätkevad eneses kombinatsiooni muusikalisest huumorist ning üllatuslikest harmooniatest.

Aastakümned tihedat koostööd Vanemuise teatriga on Tartu Poistekoori portfooliosse kogunud G. Puccini ooperid “Tosca”, “Boheem”, J. Massenet ooper “Werther”, G.Bizet ooper “Carmen”, J. Steini muusikal “Gypsy”, R. Rodgersi muusikal “Helisev muusika”, A. L. Webberi muusikal “Evita”, L. Sumera “Motetid”, R. Pätsi “Kaval-Ants ja Vanapagan” ja Richard ja Robert B. Shermani muusikal “Mary Poppins”.
Haaravad ja kirglikud teosed “I dreamed a dream” („Evita”), “Tõuseb päike, loojub päike” („Viiuldaja katuselt”), “Lastelaul” („Lotte”), “Grease lightning” („Grease”) kutsuvad vaheldusrikkale retkele lavamuusika ajalukku.

Helifilmi tekkimisest alates on muusikast saanud filmide oluline osa. Tänaseks miljardeid keerutavas filmitööstuses saadab iga väikest või suurt kangelast mingi heliefekt või muusikapala. Nii nagu operetis ja ooperis kujundab muusika meeleolu ja õhustikku, nii saab ka filmides muusika abil väljendada ärevust, hirmu, pidulikkust, romantikat või armastust. Just sellistest lauludest koostatud kava tahame teile pakkuda oma 2020/2021. hooaja kontsertidel. Kõlavad laulud rõhuga Eesti filmimuusikal, sekka ka midagi tuntumat maailma filmiklassikast. Külla tulevad Elsa ja Anna, Shrek, Lõvikuningas, Nukitsamees ja Pätu.

Lisaks eelmainitule ning arvukatele jõululauludele meeldivad meile Eric Claptoni, Leonard Coheni, Hans Zimmeri, Josh Grobani, Michael Jacksoni ja paljude teiste tuntud levimuusika-artistide ning heliloojate looming. Sealhulgas Eesti kollektiivide Traffic, Dagö, Curly Strings, Daniel Levi, Greip, Ruja repertuaar.

Meie professionaalne kõla ning peensusteni viimistletud ettekanded on kaunistanud mitmeid kontsert-etendusi, avanud konverentse ja ilmestanud erinevaid suurprojekte.
Tartu Poistekoor, 1974. aastal Rahvakollektiivi aunimetuse kandja, oli oodatud külaline kõikides tolleagsetes vennasvabariikide esinemispaikades. Tänaseks on menu koori saatnud ka Euroopas: Bulgaarias, Iirimaal, Saksamaal, Taanis, Austrias, Tšehhis, Poolas, Slovakkias. Lähitulevikus oodatakse meid kontserdilavadele Lätis, Leedus, Poolas, Venemaal ja Hiinas.

Inimesed

Koorist lehele

Sander Tamm

Koorist lehele

Annelii Traks

Koorist lehele

Katrin Nuume

Sander Tamm

Sündis 9. jaanuaril 1992. aastal Pärnus. Lõpetas 2009. a. Tartu Karlova Gümnaasiumi 9. klassi. Samal aastal lõpetas Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli noorteosakonna flöödi erialal ning jätkas koorijuhtimise erialal (Lilyan Kaivu dirigeerimisklass). Lõpetas 2011. aastal Georg Otsa nim Tallinna Muusikakooli (Peeter Perensi dirigeerimisklass), sai 2015. aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiast bakalauruse kraadi (prof. Tõnu Kaljuste dirigeerimisklass). Töötas 2012 – 2015 Virumaa Poistekoori ja Tallinna Ülikooli Kammerkoori peadirigendina, 2012 – 2013 kammerkoori Crede dirigendina. 2016 – 2018 töötas Hiinas Hangzhou Boyś Choir kunstilise juhi ja peadirigendina ning erakooli muusikaosakonna juhatajana. 2018. aastast töötab ka E STuudio tantsu- ja koorikooli dirigendi ja hääleseadjana.

Koormeistrina on töötanud Eesti Filharmoonia Kammerkooriga, Nargen Festivali kooriga, EMTA kooriga, Eric Whitacre´i autorikontserdi projektikooriga, Eesti Segakooride Liidu suvelaagri projektikooriga, E STuudio kammerkooriga, E STuudio noortekooriga, Tallinna Tehnikaülikooli meesansambliga, kammerkoor Voces Musicales´ga. Oli 2013/2014 hooajal Eesti Rahvusmeeskoori külalisdirigent.

Virumaa laulupeol “Avage Viru väravad” poiste- ja naiskooride liigijuht, XVIII üliõpilaslaulupeo Gaudeamus dirigent Daugavpilsis.

Archimedese õpetajatekoolituse stipendium 2013, Gustav Ernesaksa preemia 2013, Kultuurkapitali “Noore Muusiku” preemia 2013, Kuno Arengu stipendium 2013, Eesti Kooriühingu aastapreemiad 2013 “Aasta tegu” ja “Aasta korraldaja”.

Laulis Tartu Karlova Gümnaasiumi poiste mudilaskooris 2000 – 2002, Tartu Poistekooris 2002 – 2009. Juhatab Tartu Poistekoori 2018. aastast.

Annelii Traks

Sündis 29. aprillil 1961. aastal Saksamaal Weimaris. 1963 – 1968 elas Venemaal Kaliningradi oblastis Gussevis. Lõpetas 1976. aastal Tartu 5. Keskkooli muusikakallakuga klassi, 1977. a. Tartu Laste Muusikakooli klaveri erialal, 1979. a. Tartu 5. Keskkooli keemia eriklassi, 1982. a. Heino Elleri nim. Tartu Muusikakooli (Valve Lepiku dirigeerimisklass), 1987. a. Tallinna Riikliku Konservatooriumi (prof. Kuno Arengu dirigeerimiskass). Töötas 1986 – 1992 Tallinna Jakob Westholmi Gümnaasiumis muusikaõpetaja – koorijuhina (solfedžo, harmoonia, muusikaajalugu, segakoor, ansamblid, solistid). 1992. aastast töötab Tartu Karlova Gümnaasiumi muusikaõpetaja – koorijuhina (solfedžo, poiste mudilaskoor, hääleseade). 1996. aastast TKG muusika õppealajuhataja, 2013. aastast Tartu Karlova Gümnaasiumi Koorikooli, 2014. aastast Tartu Karlova Kooli Koorikooli juhataja.

1997. aastast kõikidel üld- ja noorte laulupidudel mudilaskooride dirigent, laulupidudel “Ilmapuu lävel”, “ÜhesHingamine” ja “Mina jään” mudilaskooride üldjuht. 2015. aastal rahvusvahelisel poistekooride ja meeskooride laulupäeval Tartus poistekooride dirigent.

Eesti Kultuurfondi Heino Kaljuste kooli- ja koorimuusika edendaja stipendium 2011, Tartu Kultuurkapitali Loominguline stipendium 2011, Aasta tegu hariduses finalist 2014.

Juhatab Tartu Poistekoori 1992. aastast.

Katrin Nuume

Katrin Nuume on Tartu Poistekoori lavapartner juba aastast 2007. Selle aja jooksul on Eesti koorimuusika paremik ning maailma poistekooride klassika kõlanud nii Tšehhis, Poolas kui Slovakkias. Ühtekokku on lavale viidud üle 200 kontsertprogrammi.

Lisaks Tartu Poistekoorile töötab Katrin Nuume teatris Vanemuine, olles ooperikoori kontsertmeister. Oma tundliku, heasoovliku ning emaliku natuuri tõttu on Katrin Tartu Poistekoori lauljate südamesõber, asendamatu reisikaaslane.
Kontsertmeistrina võlub Katrin klaveriklahvidest haprad painod, aateliselt võimsad forted ning Eesti kooriklassikale iseloomuliku romantilisuse.

Katrin on tunnustatud Vanemuise teatri kolleegipreemiaga „Aasta vanemuislane 2012“. 2019. aastal on Katrin Nuume Tartu Linna Haridusosakonna õpetajastipendiumi laureaat.

“Täiuslik kõla ilma ühegi kõrvalekaldeta”

- Ilmunud Saksamaal Fallbachi linnalehes

Tartu Poistekoori muusikalised koostööpartnerid

  • Põhjamaade Sümfooniaorkester ja dirigent Anu Tali
  • Vanemuise Sümfooniaorkester ja dirigendid Toomas Vavilov, Mihkel Kütson, Erki Pehk, Arvo Volmer, Endel Nõgene
  • Tallinna Kammerorkester ja dirigent Eri Klas
  • Läti Riiklik Segakoor “Latvija” 
  • Uue Maailma Sümfooniaorkester ja dirigent Kaspar Mänd
  • Kaitseväe Puhkpilliorkester ja dirigent Peeter Saan
  • Kammerorkester Colleegium Consonante ja dirigent Lehari Kaustel
  • G.Otsa nim. Tallinna Muusikakooli bigbänd ja dirigent Siim Aimla
  • Tartu Noortekoor, Puhkpilliorkester Tartu, Eesti Rahvusmeeskoor, Estonia Poistekoor, Püha Miikaeli Poistekoor
  • Koostöö artistidega nagu Siiri Sisask, Ott Lepland, Jassi Zahharov, Margus Kappel, ansambel Noorkuu
 
Tartu Poistekoor on Eesti Meestelaulu Seltsi liige alates aastast 1961.

Lauljad häälerühmade kaupa:

Sopran

Hubert Uku Prank
Kaupo Piir
Tormis Kaldma
Mattis Miikael Tannik
Markus Soome
Maarius Künnarpuu
Karmo Kikkas
Kaarel Põldmaa
Fredi Vahesaar
Mikk Artur Mikfelt
Jaan Robin Hermann
Magnus Lõhmus
Kris Robin Põldma
Juhan Mahla
Indrek Kannel
Raul Mikksaar
Erik Mäesepp

Alt

Herbert Hugo Prank
Paul Konrad Kepp
Enos Heiki Rätsep
Villem Kann
Harald Türna
Jakob Saks
Ott Meister
Alarik Paas
Ralf Popman
Tõnu Vares
Ragnar Christiaans

Tenor

Kaspar Vider
Rait Veevo
Tristan Georg Talur
Mihkel Mahla
Aksel Tafenau
Sander Kets
Martin Albert
Ott Markus Viltrop
Marcus Sirp
Karl-Johannes Pilt
Tristan Mäeots

Bariton

Pöök Ore Vilbaste
Karl Martin Täkker
Tobias Herman Jürgens
Rasmus Allik
Targo Süvalep
Aldan Arthur Leppik
Jeret Kure-Pohhomov
Andreas Alexander Sütt
Frederik Strelkov
Marten Aas
Mattias Mängel
Joosep Elias Tõru
Robert Kirs
Joosep Kalmus

Bass

Parvin Tiks
Hendrik Leis
Rasmus Ellamik
Henrik Ted Carl Erik Högström
Heiki Peterkopf
Stefan Saks
Joonas Karo
Aap Valter Metsa
Raho Süvalep
Ervin Otto Prank