Koorist

Koorist

Muusikal on hämmastav võime – kõnetada kõiki, olenemata keelest, mida räägime.
Muusika maalib pilte ja jutustab lugusid, paneb elama kujutluse ja loob meeleolu. Ta võib oma iluga tuua pisaraid silma ja hoida põnevate käikudega oma kütkeis enam kui mistahes põnevusfilm.

Selle kauni kunstiliigiga, täpsemini koorimuusikaga, tegeleb 59. aastat Tartu Poistekoor kandes väärikalt ühe Eesti vanima kontsertpoistekoori tiitlit. Võttes eeskuju Inglismaal tegutsevatest poistekoorikoolide esinduskooridest adresseerib 80-liikmelist Tartu Poistekoori sümbioos lapselikust siirusest, nooruslikust sarmist, muusikalisest küpsusest ja virtuoossusest. Koori esituses saab kuulda vanamuusikat, tundeküllast
romantikat, rütmikat nüüdismuusikat kui ka pop-ning gospelmuusikat, väärtustades seejuures kõrgelt Eesti heliloojaid.

Käesoleval hooajal jätkub koostöö Eesti Filharmoonia Kammerkooriga suunamaks lauljaid professionaalse koorikultuuri poole läbi meistrikursuste, avatud tundide, kohtumiste ning kontserdikülastuste. Pikaaegne koostöö teatriga Vanemuine jätkub sel aastal Bizet’ooperi Carmen produktsioonidega 2019. ning 2020. aastal.
Esmakordselt astume ühele lavale koos artistidega Nublu ja NOEPiga (2019. aasta novembris Kammivabrikus toimuval showl) ja 2020. aasta mais koos klassikatäht Heigo Rosina ning tema õpilastega H.Elleri Muusikakoolist. Traditsiooniliselt võtame osa Eesti Meestelaulu Seltsi korraldatavast poistekooride võistulaulmisest Tartus, Tubina saalis 2020. aasta aprillis. 2019. aastal on Tartu Poistekoor saanud positiivset tähelepanu:

Annelii Traks – Tartu Kultuurkapitali Tartu laulu- ja tantsupeo sihtkapitali stipendiumi laureaat
Undel Kokk – Pronksist jalajäljed Tartu Teerajajate Alleel
Sander Tamm – Tartu Linna Haridusosakonna õpetajastipendiumi laureaat
Katrin Nuume – Tartu Linna Haridusosakonna õpetajastipendiumi laureaat
Martin Käspri – Eesti Rahvuskultuuri Fondi Eino Tambergi stipendiumi laureaat

Tartu Poistekoori esituses on võimalik osa saada eripalgelistest kavadest.
Eesti koorimuusika klassika toob kuulajateni koorimuusika kogu oma tundelisuses, võimsuses ja hapruses. Laulud heliloojatelt Veljo Tormis, Pärt Uusberg, Cyrillus Kreek, Tõnu Kõrvits ja Arvo Pärt loovad kuulaja silme ette eripalgelised looduspildid, on haaravad ja ilusad. Selles on midagi äratuntavalt Eestimaist:

Põhjamaise looduse peegeldus, raagus puude vahelt paistva vähese päikese ja pilves ilma nukrus, rahvaviiside kasutamine otseselt või kaudselt. Põhjamaal, kus asustus on hõre, puutumatut loodust on palju ja rahva side sellega tugev, on ka muusika side loodusega selgelt tajutav.

20 000 inimese poolt üheskoos laulukaare all tuntuks lauldud teosed läbi aegade, mis võivad täita suuri kontserdisaale, ilmestada auhinnatseremooniaid ja vastuvõtte, kuid pakkuda sealsamas külmavärinaid mistahes koosviibimisel. Mitmemõõtelise paindlikkuse ning individuaalsusega laulud “Mu isamaa on minu arm”, “Ta lendab mesipuu poole”, “Üksi pole keegi”, “Palve, “Laul Põhjamaast”, “Ei saa mitte vaiki olla” kombineeritud Tartu Poistekoori lauljate elu- ning muusikatunnetusega tervitavad oma kontrastsuses, ilus ja valus.

Kes ei teaks legendaarseid lastelaule nagu “O on ümmargune ja K on kandiline”, “Me pole enam väikesed”, “Jorupill jonn”, “Tige tikker”. Need ja paljud teised lood mõjuvad oma siiruses nii täiskasvanutele, kui absoluutselt igas vanuses lastele. Emakeelseid kurvilisi meloodiaid kõlab autoritelt Raimond Lätte, Priit Pajusaar, Anne Ermast, Piret Rips-Laul, Kadri Hunt, Olav Ehala. Laulud kätkevad eneses kombinatsiooni muusikalisest huumorist ning üllatuslikest harmooniatest.

Aastakümneid tihedas koostöös teatriga Vanemuine on Tartu Poistekoori portfooliosse kogunenud G. Puccini ooperid “Tosca”, “Boheem”, J.Massenet ooper “Werther”, G.Bizet ooper “Carmen”, J.Steini muusikal “Gypsy”, R.Rodgersi muusikal “Helisev muusika”, A.L.Webberi muusikal “Evita”, L.Sumera “Motetid”, R.Pätsi “Kaval-Ants ja Vanapagan” ja Richard ja Robert B.Shermani muusikal “Mary Poppins”.
Haaravad ja kirglikud teosed “I dreamed a dream” (Evita), “Tõuseb päike, loojub päike” (Viiuldaja katuselt), “Lastelaul” (Lotte), “Grease lightning” (Grease) kutsuvad vaheldusrikkale retkele lavamuusika ajalukku.

Alates helifilmi tekkimisest on muusikast saanud filmide oluline koostisosa. Tänaseks miljardeid pööritavas filmitööstuses saadab iga väikest või suurt kangelast mingi heliefekt või muusikapala. Nii nagu operetis ja ooperis kujundab muusika meeleolu ja õhustikku, nii saab ka filmides muusika abil väljendada ärevust, hirmu, pidulikkust, romantikat või armastust. Just sellistest lauludest koostatud kava tahame teile pakkuda oma 2019/2020 hooaja kontsertidel.Laulud rõhuga Eesti filmimuusikal, sekka ka tuntud laulud maailma filmiklassikast. Külla tulevad Elsa ja Anna, Shrek, Lõvikuningas, Nukitsamees ja Pätu.

Lisaks eelmainitule ning arvukatele jõululauludele meeldivad meile Eric Claptoni, Leonard Coheni, Hans Zimmeri, Josh Grobani, Michael Jacksoni ja paljude teiste tuntud levimuusika artistide ning heliloojate looming. Sealhulgas Eesti kollektiivide:
Traffic, Dagö, Curly Strings, Daniel Levi, Greip, Ruja repertuaar.

Meie professionaalne kõla ning peensusteni viimistletud ettekanded on kaunistanud mitmeid kontsert-etendusi, avanud konverentse ja ilmestanud erinevaid suurprojekte.
Tartu Poistekoor, 1974. aastal Rahvakollektiivi aunimetuse kandja, oli oodatud külaline kõikides tolleagsetes vennasvabariikide esinemispaikades. Tänaseks on menu koori saatnud ka Euroopas: Bulgaaria, Iirimaa, Saksamaa, Taani, Austria, Tšehhi, Poola, Slovakkia. Käesoleval 2019/2020 hooajal on Tartu Poistekoor valmistumas ringreisiks Gruusias osaledes X Tbilisi Rahvusvahelisel koorifestivalil.
Lähitulevikus oodatakse meid kontserdilavadele Lätis, Leedus, Poolas, Venemaal ja Hiinas.

Inimesed

Koorist lehele

Sander Tamm

Koorist lehele

Annelii Traks

Koorist lehele

Katrin Nuume

Sander Tamm

Sündis 9. jaanuaril 1992. aastal Pärnus. Lõpetas 2009. a. Tartu Karlova Gümnaasiumi 9. klassi. Samal aastal lõpetas Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli noorteosakonna flöödi erialal ning jätkas koorijuhtimise erialal (Lilyan Kaivu dirigeerimisklass). Lõpetas 2011. aastal Georg Otsa nim Tallinna Muusikakooli (Peeter Perensi dirigeerimisklass), sai 2015. aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiast bakalauruse kraadi (prof. Tõnu Kaljuste dirigeerimisklass). Töötas 2012 – 2015 Virumaa Poistekoori ja Tallinna Ülikooli Kammerkoori peadirigendina, 2012 – 2013 kammerkoori Crede dirigendina. 2016 – 2018 töötas Hiinas Hangzhou Boyś Choir kunstilise juhi ja peadirigendina ning erakooli muusikaosakonna juhatajana. 2018. aastast töötab ka E STuudio tantsu- ja koorikooli dirigendi ja hääleseadjana.

Koormeistrina on töötanud Eesti Filharmoonia Kammerkooriga, Nargen Festivali kooriga, EMTA kooriga, Eric Whitacre´i autorikontserdi projektikooriga, Eesti Segakooride Liidu suvelaagri projektikooriga, E STuudio kammerkooriga, E STuudio noortekooriga, Tallinna Tehnikaülikooli meesansambliga, kammerkoor Voces Musicales´ga. Oli 2013/2014 hooajal Eesti Rahvusmeeskoori külalisdirigent.

Virumaa laulupeol “Avage Viru väravad” poiste- ja naiskooride liigijuht, XVIII üliõpilaslaulupeo Gaudeamus dirigent Daugavpilsis.

Archimedese õpetajatekoolituse stipendium 2013, Gustav Ernesaksa preemia 2013, Kultuurkapitali “Noore Muusiku” preemia 2013, Kuno Arengu stipendium 2013, Eesti Kooriühingu aastapreemiad 2013 “Aasta tegu” ja “Aasta korraldaja”.

Laulis Tartu Karlova Gümnaasiumi poiste mudilaskooris 2000 – 2002, Tartu Poistekooris 2002 – 2009. Juhatab Tartu Poistekoori 2018. aastast.

Annelii Traks

Sündis 29. aprillil 1961. aastal Saksamaal Weimaris. 1963 – 1968 elas Venemaal Kaliningradi oblastis Gussevis. Lõpetas 1976. aastal Tartu 5. Keskkooli muusikakallakuga klassi, 1977. a. Tartu Laste Muusikakooli klaveri erialal, 1979. a. Tartu 5. Keskkooli keemia eriklassi, 1982. a. Heino Elleri nim. Tartu Muusikakooli (Valve Lepiku dirigeerimisklass), 1987. a. Tallinna Riikliku Konservatooriumi (prof. Kuno Arengu dirigeerimiskass). Töötas 1986 – 1992 Tallinna Jakob Westholmi Gümnaasiumis muusikaõpetaja – koorijuhina (solfedžo, harmoonia, muusikaajalugu, segakoor, ansamblid, solistid). 1992. aastast töötab Tartu Karlova Gümnaasiumi muusikaõpetaja – koorijuhina (solfedžo, poiste mudilaskoor, hääleseade). 1996. aastast TKG muusika õppealajuhataja, 2013. aastast Tartu Karlova Gümnaasiumi Koorikooli, 2014. aastast Tartu Karlova Kooli Koorikooli juhataja.

1997. aastast kõikidel üld- ja noorte laulupidudel mudilaskooride dirigent, laulupidudel “Ilmapuu lävel”, “ÜhesHingamine” ja “Mina jään” mudilaskooride üldjuht. 2015. aastal rahvusvahelisel poistekooride ja meeskooride laulupäeval Tartus poistekooride dirigent.

Eesti Kultuurfondi Heino Kaljuste kooli- ja koorimuusika edendaja stipendium 2011, Tartu Kultuurkapitali Loominguline stipendium 2011, Aasta tegu hariduses finalist 2014.

Juhatab Tartu Poistekoori 1992. aastast.

  Katrin Nuume

  Katrin Nuume on Tartu Poistekoori lavapartner juba aastast 2007. Selle aja jooksul on Eesti koorimuusika paremik ning maailma poistekooride klassika kõlanud nii Tšehhis, Poolas kui Slovakkias. Ühtekokku on lavale viidud üle 200 kontsertprogrammi.

  Lisaks Tartu Poistekoorile töötab Katrin Nuume teatris Vanemuine, olles ooperikoori kontsertmeister. Oma tundliku, heasoovliku ning emaliku natuuri tõttu on Katrin Tartu Poistekoori lauljate südamesõber, asendamatu reisikaaslane.
  Kontsertmeistrina võlub Katrin klaveriklahvidest haprad painod, aateliselt võimsad forted ning Eesti kooriklassikale iseloomuliku romantilisuse.

  Katrin on tunnustatud Vanemuise teatri kolleegipreemiaga „Aasta vanemuislane 2012“. 2019. aastal on Katrin Nuume Tartu Linna Haridusosakonna õpetajastipendiumi laureaat.

   “Täiuslik kõla ilma ühegi kõrvalekaldeta”

   - Ilmunud Saksamaal Fallbachi linnalehes

   Tartu Poistekoori muusikalised koostööpartnerid

   • Põhjamaade Sümfooniaorkester ja dirigent Anu Tali
   • Vanemuise Sümfooniaorkester ja dirigendid Toomas Vavilov, Mihkel Kütson, Erki Pehk, Arvo Volmer, Endel Nõgene
   • Tallinna Kammerorkester ja dirigent Eri Klas
   • Läti Riiklik Segakoor “Latvija”
   • Uue Maailma Sümfooniaorkester ja dirigent Kaspar Mänd
   • Kaitseväe Puhkpilliorkester ja dirigent Peeter Saan
   • Kammerorkester Colleegium Consonante ja dirigent Lehari Kaustel
   • G.Otsa nim. Tallinna Muusikakooli bigbänd ja dirigent Siim Aimla
   • Tartu Noortekoor, Puhkpilliorkester Tartu, Eesti Rahvusmeeskoor, Estonia Poistekoor, Püha Miikaeli Poistekoor
   • Koostöö artistidega nagu Siiri Sisask, Ott Lepland, Jassi Zahharov, Margus Kappel, ansambel Noorkuu
   Tartu Poistekoor on Eesti Meestelaulu Seltsi liige alates aastast 1961.

   Lauljad häälerühmade kaupa:

   Sopran

   Hubert Uku Prank
   Kaupo Piir
   Tormis Kaldma
   Aldan Arthur Leppik
   Joosep Kalmus
   Mattis Miikael Tannik
   Markus Soome
   Maarius Künnarpuu
   Karmo Kikkas
   Kaarel Põldmaa
   Fredi Vahesaar
   Mikk Artur Mikfelt
   Jaan Robin Hermann
   Magnus Lõhmus
   Kris Robin Põldma

   Alt

   Martin Albert
   Marcus Sirp
   Ott Markus Viltrop
   Herbert Hugo Prank
   Paul Konrad Kepp
   Enos Heiki Rätsep
   Villem Kann
   Juhan Pae
   Harald Türna
   Jeret Kure-Pohhomov
   Jakob Saks
   Tristan Mäeots

   Tenor

   Kaspar Vider
   Rait Veevo
   Tristan Georg Talur
   Andreas Alexander Sütt
   Frederik Strelkov
   Mihkel Mahla
   Marten Aas
   Sander Kets
   Robert Kirs
   Mattias Mängel
   Aksel Tafenau
   Joosep Elias Tõru

   Bariton

   Pöök Ore Vilbaste
   Karl Martin Täkker
   Tobias Herman Jürgens
   Rasmus Allik
   Joonas Karo
   Karl Kaspar Mahoni
   Aap Valter Metsa
   Karl-Johannes Pilt
   Raho Süvalep
   Targo Süvalep
   Ervin Otto Prank

   Bass

   Sander Tulit
   Parvin Tiks
   Hendrik Leis
   Martin Käspri
   Rasmus Ellamik
   Henrik Ted Carl Erik Högström
   Heiki Peterkopf
   Stefan Saks