Skip to content
Koorist

Koorist

Muusikal on hämmastav võime – kõnetada kõiki, olenemata keelest, mida räägime.
Muusika maalib pilte ja jutustab lugusid, paneb elama kujutluse ja loob meeleolu. Ta võib oma iluga tuua pisaraid silma ja hoida põnevate käikudega oma kütkeis enam kui mistahes põnevusfilm.

Selle kauni kunstiliigiga, täpsemini koorimuusikaga, tegeleb Tartu Poistekoor 61 aastat, kandes väärikalt ühe Eesti vanima kontsertpoistekoori tiitlit. Võttes eeskuju Inglismaal tegutsevatest poistekoorikoolide esinduskooridest, kõnetab 96-liikmelist Tartu Poistekoori sümbioos lapselikust siirusest, nooruslikust sarmist, muusikalisest küpsusest ja virtuoossusest. Koori esituses saab kuulda vanamuusikat, tundeküllast
romantikat, rütmikat nüüdismuusikat kui ka pop- ning gospelmuusikat, väärtustades seejuures kõrgelt Eesti heliloojaid.

Tänavusel hooajal jätkub koostöö Eesti Filharmoonia Kammerkooriga, suunamaks lauljaid professionaalse koorikultuuri poole meistrikursuste, avatud tundide, kohtumiste ning kontserdikülastuste kaudu. Pikaaegne koostöö Vanemuise teatriga jätkub sel aastal Bizet’ ooperi „Carmen” ja Donizetti ooperi “Linda di Chamounix” produktsioonidega 2021. ning 2022. aastal. Traditsiooniliselt võtame osa Tartu Linnavalitsuse Haridusosakonna korraldatavast “Haridusfestivalist”, Eesti Meestelaulu Seltsi korraldatavast Poistekooride laulupäevast, mis sel korral kannab pealkirja “Kodulootus” ning Tartu Karlova Kooli sünnipäevakontsertidega Tartu Vanemuise kontserdisaalis. Jätkame koorilaagritega sügisel Karlova Koolis, talvise laulu- ja spordilaagriga Otepääl ning suvise laagriga Voorel. Hooaja lõpus osaleme Eesti Meestelaulu Seltsi poistekooride võistulaulmisel ning esmakordselt on meil võimalus koos arvukate kooride ja solistidega üles astuda Olav Ehala muusikaga sisustatud kontsert-õhtul Tartu Vanemuise kontserdimajas.

Eelmistel hooaegadel on Tartu Poistekoor saanud positiivset tähelepanu:

– Annelii Traks  – Eesti Kooriühingu “Aasta muusikaõpetaja-dirigent 2022” laureaat
                              – Tartu Kultuurkapitali Tartu laulu- ja tantsupeo sihtkapitali stipendiumi laureaat
                              – Uno Järvela peastipendiumi laureaat
– Undel Kokk – Pronksist jalajäljed Tartu Teerajajate Alleel
                              – Tartu Poistekoori audirigendi tiitel
– Sander Tamm – Tartu linna “Aasta õpetaja 2022” huvialaõpetaja kategoorias
                              – Riiklike hariduspreemiate nominent “Aasta õpetaja 2022” huvihariduse kategoorias
                              – Tartu Karlova Kooli kolleegipreemia laureaat 2022
                              – Tartu Laulupeo ideekavandi konkursil III koht tööga “Tartu kaar” 
                              – Tartu Linna Haridusosakonna õpetajastipendiumi laureaat 2021
                              – Tartu Linna Haridusosakonna õpetajastipendiumi laureaat 2019
– Katrin Nuume – Tartu Linna Haridusosakonna õpetajastipendiumi laureaat
– Martin Käspri – Eesti Rahvuskultuuri Fondi Eino Tambergi stipendiumi laureaat

Tartu Poistekoori esituses on võimalik osa saada eripalgelistest kavadest.
Eesti koorimuusika klassika toob kuulajateni koorimuusika kogu oma tundelisuses, võimsuses ja hapruses. Laulud heliloojatelt Veljo Tormis, Pärt Uusberg, Cyrillus Kreek, Tõnu Kõrvits ja Arvo Pärt loovad kuulaja silme ette eripalgelised looduspildid, on haaravad ja ilusad. Selles on midagi äratuntavalt Eestimaist:

Põhjamaise looduse peegeldus, raagus puude vahelt paistva vähese päikese ja pilves ilma nukrus, rahvaviiside kasutamine otseselt või kaudselt. Põhjamaal, kus asustus on hõre, puutumatut loodust on palju ja rahva side sellega tugev, on ka muusika side loodusega selgelt tajutav.

Meie kavas on 20 000 inimese üheskoos laulukaare all tuntuks lauldud teosed läbi aegade, mis võivad täita suuri kontserdisaale, ilmestada auhinnatseremooniaid ja vastuvõtte, kuid pakkuda sealsamas külmavärinaid mistahes koosviibimisel. Mitmemõõtelise paindlikkuse ning individuaalsusega laulud “Mu isamaa on minu arm”, “Ta lendab mesipuu poole”, “Üksi pole keegi”, “Palve, “Laul Põhjamaast”, “Ei saa mitte vaiki olla” kombineeritud Tartu Poistekoori lauljate elu- ning muusikatunnetusega tervitavad oma kontrastsuses, ilus ja valus.

Kes ei teaks legendaarseid lastelaule, nagu “O on ümmargune ja K on kandiline”, “Me pole enam väikesed”, “Jorupill jonn”, “Tige tikker”. Need ja paljud teised lood mõjuvad oma siiruses nii täiskasvanutele kui absoluutselt igas vanuses lastele. Emakeelseid kurvilisi meloodiaid kõlab autoritelt Raimond Lätte, Priit Pajusaar, Anne Ermast, Piret Rips-Laul, Kadri Hunt, Olav Ehala. Laulud kätkevad eneses kombinatsiooni muusikalisest huumorist ning üllatuslikest harmooniatest.

Aastakümned tihedat koostööd Vanemuise teatriga on Tartu Poistekoori portfooliosse kogunud G. Puccini ooperid “Tosca”, “Boheem”, J. Massenet ooper “Werther”, G.Bizet ooper “Carmen”, J. Steini muusikal “Gypsy”, R. Rodgersi muusikal “Helisev muusika”, A. L. Webberi muusikal “Evita”, L. Sumera “Motetid”, R. Pätsi “Kaval-Ants ja Vanapagan” ja Richard ja Robert B. Shermani muusikal “Mary Poppins”.
Haaravad ja kirglikud teosed “I dreamed a dream” („Evita”), “Tõuseb päike, loojub päike” („Viiuldaja katuselt”), “Lastelaul” („Lotte”), “Grease lightning” („Grease”) kutsuvad vaheldusrikkale retkele lavamuusika ajalukku.

Helifilmi tekkimisest alates on muusikast saanud filmide oluline osa. Tänaseks miljardeid keerutavas filmitööstuses saadab iga väikest või suurt kangelast mingi heliefekt või muusikapala. Nii nagu operetis ja ooperis kujundab muusika meeleolu ja õhustikku, nii saab ka filmides muusika abil väljendada ärevust, hirmu, pidulikkust, romantikat või armastust. Just sellistest lauludest koostatud kava tahame teile pakkuda oma 2020/2021. hooaja kontsertidel. Kõlavad laulud rõhuga Eesti filmimuusikal, sekka ka midagi tuntumat maailma filmiklassikast. Külla tulevad Elsa ja Anna, Shrek, Lõvikuningas, Nukitsamees ja Pätu.

Lisaks eelmainitule ning arvukatele jõululauludele meeldivad meile Eric Claptoni, Leonard Coheni, Hans Zimmeri, Josh Grobani, Michael Jacksoni ja paljude teiste tuntud levimuusika-artistide ning heliloojate looming. Sealhulgas Eesti kollektiivide Traffic, Dagö, Curly Strings, Daniel Levi, Greip, Ruja repertuaar.

Meie professionaalne kõla ning peensusteni viimistletud ettekanded on kaunistanud mitmeid kontsert-etendusi, avanud konverentse ja ilmestanud erinevaid suurprojekte.
Tartu Poistekoor, 1974. aastal Rahvakollektiivi aunimetuse kandja, oli oodatud külaline kõikides tolleagsetes vennasvabariikide esinemispaikades. Tänaseks on menu koori saatnud ka Euroopas: Bulgaarias, Iirimaal, Saksamaal, Taanis, Austrias, Tšehhis, Poolas, Slovakkias. 

Inimesed

Koorist lehele

Annelii Traks

Jorma Toots

Jorma Toots

Annelii Traks

Sündis 29. aprillil 1961. aastal Saksamaal Weimaris. 1963 – 1968 elas Venemaal Kaliningradi oblastis Gussevis. Lõpetas 1976. aastal Tartu 5. Keskkooli muusikakallakuga klassi, 1977. a. Tartu Laste Muusikakooli klaveri erialal, 1979. a. Tartu 5. Keskkooli keemia eriklassi, 1982. a. Heino Elleri nim. Tartu Muusikakooli (Valve Lepiku dirigeerimisklass), 1987. a. Tallinna Riikliku Konservatooriumi (prof. Kuno Arengu dirigeerimiskass). Töötas 1986 – 1992 Tallinna Jakob Westholmi Gümnaasiumis muusikaõpetaja – koorijuhina (solfedžo, harmoonia, muusikaajalugu, segakoor, ansamblid, solistid). 1992. aastast töötab Tartu Karlova Gümnaasiumi muusikaõpetaja – koorijuhina (solfedžo, poiste mudilaskoor, hääleseade). 1996. aastast TKG muusika õppealajuhataja, 2013. aastast Tartu Karlova Gümnaasiumi Koorikooli, 2014. aastast Tartu Karlova Kooli Koorikooli juhataja.

1997. aastast kõikidel üld- ja noorte laulupidudel mudilaskooride dirigent, laulupidudel “Ilmapuu lävel”, “ÜhesHingamine” ja “Mina jään” mudilaskooride üldjuht. 2015. aastal rahvusvahelisel poistekooride ja meeskooride laulupäeval Tartus poistekooride dirigent.

Eesti Kultuurfondi Heino Kaljuste kooli- ja koorimuusika edendaja stipendium 2011, Tartu Kultuurkapitali Loominguline stipendium 2011, Aasta tegu hariduses finalist 2014.

Juhatab Tartu Poistekoori 1992. aastast.

Jorma Toots

Jorma Toots (sündinud 8. novembril 1975 Tartus) on eesti pianist.

Ta lõpetas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professor Lilian Semperi klaveriklassis ja omandas seejärel magistrikraadi professor Matti Reimanni kammeransambliklassis.

Erinevate ansamblipartneritega on ta esinenud paljudel kammermuusika konkurssidel ja festivalidel nii Eestis kui ka kaugemal. 2004. aastal esindas ta koos saksofonist Ivo Lillega Eesti muusikuid Balti- ja Põhjamaade parimaid noori interpreete ühendavas kontserdisarjas “UpBeat”. Lisaks aktiivsele tegevusele kammermuusikuna on Jorma Toots tegev ka džässpianistina. Koos eesti parimate džässmuusikutega on ta salvestanud mitu plaati Eesti Raadiole ja plaadifirmale Universal Music.

Jorma Toots töötab õpetajana Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis ja instrumentaalmuusika lektorina Tartu Ülikoolis.
Tartu Poistekooris alustas tööd 2021. aastal.

“Täiuslik kõla ilma ühegi kõrvalekaldeta”

- Ilmunud Saksamaal Fallbachi linnalehes

Tartu Poistekoori muusikalised koostööpartnerid

  • Põhjamaade Sümfooniaorkester ja dirigent Anu Tali
  • Vanemuise Sümfooniaorkester ja dirigendid Toomas Vavilov, Mihkel Kütson, Erki Pehk, Arvo Volmer, Endel Nõgene, Taavi Kull, Martin Sildos, Risto Joost
  • Tallinna Kammerorkester ja dirigent Eri Klas
  • Läti Riiklik Segakoor “Latvija” 
  • Uue Maailma Sümfooniaorkester ja dirigent Kaspar Mänd
  • Pärnu Linnaorkester ja dirigent Kaspar Mänd
  • Kaitseväe Puhkpilliorkester ja dirigent Peeter Saan
  • Kammerorkester Colleegium Consonante ja dirigent Lehari Kaustel
  • G.Otsa nim. Tallinna Muusikakooli bigbänd ja dirigent Siim Aimla
  • Tartu Noortekoor, Puhkpilliorkester Tartu, Eesti Rahvusmeeskoor, Estonia Poistekoor, Püha Miikaeli Poistekoor, Hobikoor, ansambel Noorkuu, Folklooriklubi Maatasa, Tartu I Muusikakooli sümfoniettorkester, Kammerkoor A. Le Coq, Tartu Tünnipunt, Emajõe Laulikud, Tartu Akadeemiline Meeskoor, Ur2Kam, Tartu Üliõpilassegakoor.
  • Muusikud Siiri Sisask, Ott Lepland, Jassi Zahharov, Margus Kappel, Anna Humal, Olav Ehala, Tiit Kikas, Reigo Ahven, Mari Tooming, Nele-Liis Vaiksoo, Lauri Liiv, NOEP, TradAttack!, PuR Mud, Grete Paia, Jüri Pootsman
  • Koreograafid Maido Saar, Uve Saar, Andre Laine, Teele Pehk
 
Tartu Poistekoor on Eesti Meestelaulu Seltsi liige alates aastast 1961.

Lauljad häälerühmade kaupa:

Sopran

Kaarel Floren
Otto Kaldoja
Marcus-Kristofer Kaljuraag
Indrek Kannel
Lucas Kaul
Karlis Kiil
Ingmar Klaus
Renar Render Krause
Kusti Laanemaa
Rein Lindemann
Toivo Andrei Luumi
Juhan Mahla
Markus Malm
Mantvydas Matulevicius
Vygantas Matulevicius
Hendrik Ots
Rico Saar
Roland Saare
Joosep Tali
Tom Tevahi
Karl Markus Timusk
Art Valter Vään
Otto Villem Vään
Uku Andreas Vähi
Maru Saar

Alt

Vahur Asi
Raimond Haamer
Hans Joseph Hamer
Joosep Jõgi
Villem Kann
Robin Matthias Krünvald
Madis Laan
Caius Lemmats
Magnus Lõhmus
Karl Mattias Pedai
Mihkel Pihlau
Uku Jesper Rumm
Kaspar Sorge
Ranno Suigusaar
Lasse Suislepp
Artur Talts
Tõnu Vares
Erik Vinn
Henri Vorms

Tenor

Raul Mikksaar
Alarik Paas
Kaur Merisalu
Jaan Robin Hermann
Karmo Gustav Kikas
Ralf Popman
Ragnar Christiaans
Fredy William Vahesaar
Targo Süvalep
Mikk Artur Mikfelt
Kaarel Põldmaa
Marten Aas

Bariton

Tristan Purje
Oskar Terasmaa
Ardi Ariko
Ott Meister
Jakob Saks
Tõnis Vähi
Kaupo Piir
Jeret Kure-Pohhomov
Artur Andreson
Aksel Tafenau
Kris Robin Põldma
Paul Konrad Kepp
Aldan Arthur Leppik
Hubert Uku Prank
Sander Kets

Bass

Juhan Pae
Priit Kuld
Maarius Künnarpuu
Mattias Mängel
Heiki Peterkopf
Joosep Elias Tõru