Перейти к содержимому

В минувшие выходные Тартуский хор мальчиков впервые исполнил аранжировки для мужского хора Олава Эхала.

Emadepäeval, 8. mail Vanemuise kontserdimajas toimunud kontserdil “Olav Ehala 70+” tulid ettekandele helilooja juba teada-tuntud laulud, aga ka vähem esitatud teosed. Meeskooriseades tulid esmaettekandele Olav Ehala teosed “Kavaleride marss”, “Laul aarete saarest”, “Mereröövlite laul”. Ühtekokku 28 teosest koosnenud programmi jooksul musitseeris helilooja pianisti ja lauljana.

Kogu Ehala looming on kantud headusest ja hoolivusest, üksteise hoidmisest ja armastusest – elu põhiväärtustest. Kõik me teame „Kodulaulu“: „mis on kodu, kus on kodu, kus on kodukoht?“; „Päikeseratast“: „päikeseratas, päikeseratas, taeva tuline kera“, teraapilist „Valulaulu“: „tule, tuul, ja puhu ära meie lapse valu“, jne – need „Nukitsamehest“ pärit laulud, nagu kümned ja kümned teisedki, kumisevad kuulaja kõrvus tema east olenemata.

Kontserdil astusid üles Tartu parimad koorikollektiivid: Tartu Poistekoor, neidudekoor Kurekell, Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor, Naiskoor Emajõe Laulikud, Tartu Üliõpilassegakoor, Kammerkoor Helü, Miina Härma Gümnaasiumi segakoor, Tartu Noortekoor ja Hobikoor. Lisaks tegid kaasa Olav Ehala ansambel koosseisus Lembit Saarsalu, Toivo Unt, Toomas Rull ja Olav Ehala, solistid Lauri Liiv, Nele-Liis Vaiksoo, Mikk Kaasik ja Kristin Põder ning meeskvartett UR2KAM koosseisus Markus Leppoja, Märt Loite, Simo Breede ja Tanel Breede. Esinejaid saatis Pärnu Linnaorkester ja Olav Ehala kvartett.

Kontserdi õnnestumiseks tegid väga suure töö ära kooride dirigendid Markus Leppoja, Sander Tamm, Annelii Traks, Triin Koch, Vilve Maide, Küllike Joosing ja Kadri Leppoja. Eriline roll oli Pärnu Linnaorkestril ja selle peadirigendil Kaspar Männil. Kontserdi lavastas Veiko Tubin.

Olav Ehala (sündinud 31.07.1950) on Eesti armastatuim laululooja, tema “muusika on eatu ja moetu, see meeldib nii kahe- kui 82-aastasele”, nagu on tema loomingu populaarsuse sõnastanud pikaaegne kolleeg Riina Roose. Esimeste kõlanud taktide järel eksimatult äratuntava stiiliga helimeister on meie kaunist emakeelt helivormidesse valanud juba pool sajandit.
Olav Ehala on helilooja, kes on oma päikeselise natuuri osanud „tõlkida“ muusika keelde. („On inimesi, kes on loodud kurvemaks ja mõtlikumaks, ja teised, kes on loodud rõõmsateks, ma ei saa sinna midagi parata.“ „Mäletan, et kui olin teises klassis, kirjutas klassijuhataja mu iseloomustusse „humoorikas“. Ma ei teadnudki, et selline sõna on olemas. Mõtlesin, et õpetaja ei oska kirjutada ja arvasin, et ta tahtis kirjutada hoopis „huumoririkas“. Minu arvates on terve inimese tunnus oskus võtta asju huumoriga ja võime pilada mitte ainult teisi, vaid ka ennast.“)

Suur aitäh Tartu Tiigi Seltsimajale ning korraldaja Riho Leppojale usalduse ja meeldejääva võimaluse eest. Õnnitlused maestro Olav Ehalale ning südamlik tänu võrratu ja aegumatu loomingu eest.

Поделитесь с другими: