Перейти к содержимому

Певцы Тартуского хора мальчиков в постановке «У меня есть тень»

Juulis esietendub Palmse mõisa pargis Tartu Poistekoori vilistlase Toomas Uibo elust kõnelev muusikaline lavastus “Minul on vari”, kus peaosalise kõrval astuvad lavale tänased koorivennad Magnus Lõhmus ja Marcus-Kristofer Kaljuraag.

22-31. juulini etenduv lavastus on nostalgiline ja humoorikas ajarännak 80-ndate algusest kuni tänaseni, nähtuna ühe väikese poisi (Toomas Uibo) silme läbi, kes loo jooksul täiskasvanud meheks sirgub. Meheks sirgumine on aga teadagi valus protsess, täis rõõmu ja kurbust, pettumust ja andestamist.

80-ndate algus oli aeg, mil paljud loovisikud mõistsid, et kehtiv riigikord on sügavalt isiksust ahistav ja pole pikemas perspektiivis jätkusuutlik. Seda kõike lihtsalt polnud võimalik tõsiselt võtta ja sellele tuli vastu hakata. Tekkis poeetiline unistus vabast Eestist, mida ei juhiks hingetu, keeldudele üles ehitatud võõras võim. Nende äratundmiste tuultes sündis palju kauneid laule, mille tekstid väljendasid metafoorselt lootust helgemale tulevikule. Siin ja seal hakkasid esinema kitarridega mehed ja naised, kes esitasid toonaste poeetide (Hando Runnel, Jüri Üdi, Jaan Kaplinski jne) tekste, mis võlusid oma julgusega, lihtsate ja loogiliste poeetiliste võtete ning uudsusega.

Muusikaline lavastus „Minul on vari“ on inspireeritud omaaegsest Ugala teatri etendusest „Laulan sõbraks öö ja päeva“, kus isa Väino kõrval astus üles ka tema poeg Toomas Uibo, kelle ainulaadne hääl paljudele südamesse läks, kuid vahel paraku ka kadedust ja vääriti mõistmist tekitas. Toomas ongi “Minul on vari” loo kangelane, jutustaja ja mõtestaja.

Laulude seest ja vahelt heidab lavastus mõtliku pilgu ka tolle aja elule ning olustikule. Sovietliku ühiskonna hingetud reeglid tõid kaasa palju absurdseid ja vahest naljakaidki olukordi, kuhu meiegi loo kangelased sel rännakul satuvad.

Muusikalise lavastuse „Minul on vari“ stsenaarium on loodud lootuses liita meie lõhestunud ühiskonda, tuletamaks inimestele meelde, et vaatamata erinevatele tõekspidamistele, on olemas miski, mis on kõigi jaoks tingimusteta armas – need on meie omad laulud ja luuletused, mis kirjeldavad meie puhtamaid lootusi, Eestimaa võrratut ilu ja armastust üksteise vastu, sest lõppkokkuvõttes oleme me kõik ilusad ja head.

Osades: Toomas Uibo, Mait Malmsten, Saara Pius, Hele Kõrve, Egon Nuter, Veikko Täär, Tiina Tõnis, Magnus Lõhmus ja Marcus-Kristofer Kaljuraag.
Lavastaja: Kaili Viidas
Kunstnik: Iir Hermeliin
Muusikajuht: Maiken
Laval ka Toomas Uibo bänd, koosseisus Rain Rämmal (klahvpillid), Pent Järve (kitarrid), Eno Kollom (löökpillid), Kaarel Liiv (bass) ja Allan Järve (flüügelhorn).
Autorid: Ott Kilusk ja Toomas Uibo

Piletid saadaval Piletilevis:
https://www.piletilevi.ee/est/piletid/muusika/muusikaline-lavastus-minul-on-vari-351807/

Vaata lisa:
TV3, Seitsmesed uudised. 08.07.2022. Millest räägib lavastus “Minul on vari”? Stuudios arutavad Toomas Uibo, Magnus Lõhmus ja Kaili Viidas.
https://uudised.tv3.ee/uudised/seitsmesed-uudised/uudis/2022/07/08/millest-raagib-lavastus-minul-on-vari-stuudios-arutavad-toomas-uibo-magnus-lohmus-ja-kaili-viidas/

ERR, menu. 18.04.2022. Mait Malmsten asub uues suvelavastuses Toomas Uibo isa Väino rolli:
https://menu.err.ee/1608568669/mait-malmsten-asub-uues-suvelavastuses-toomas-uibo-isa-vaino-rolli

Поделитесь с другими: