Перейти к содержимому

Дирижер Сандер Тамм на международной конференции хоров мальчиков

Käesoleva nädala kolmapäeval toimus videkonverents, kus kohtusid enam kui 115 poistemudilaskooride, -segakooride, -koorikoolide dirigendid, managerid, administratiivtöötajad, katusorganisatsioonide juhid. Algatuse kutsus ellu Leedu dirigent, kooridirigent ning Leedu Muusika- ja Teatriakadeemia professor Vytautas Miškinis.Eesti esindajatena astusid üles Lydia Rahula – Tallinna Poistekoor, Sander Tamm – Tartu Poistekoor ja Hirvo Surva – Estonia Poistekoor. 

Konverentsil tutvustasid osalevad riigid oma kooride töövormi, metoodilisi võtteid distants-kooritöö edukaks korraldamiseks ning väljavaateid tuleviku planeerimisel.

Situatsioon koorimuusika valdkonnas on keeruline üle maailma. Eestis võime rääkida kooriliikumise pausil olekust. On koore, kes on käesolevaks hooajaks tegevuse lõpetanud ning loodetavasti alustavad taas sügisel. Ebakindlust tekitab eelkõige teadmatus tuleviku ees – kas ja millal üleüldse saab taas laulma ja esinema hakata.

Tartu Poistekoori 2020/2021 hooaja plaane seades oli peamine fookus koori 60. sünnipäevapidused ja ettevõtmised koostöös Eesti Filharmoonia Kammerkooriga.
Teater Vanemuine kutsel allkirjastati koostöölepe kooripoiste osalemiseks kolmes lavastuses: “Carmen”, “Linda di Chamounix” ja “Armastuse tango ehk aegade lõpust”. Siinkohal on märkimisväärne asjaolu, et Vanemuise teatrit ja Tartu Poistekoori seob üle 10-aastane koostöö.
Esmakordselt soovisime publiku ette tuua populaarseimatest jõululauludest täispika kontsert-kava koostöös Tartu I Muusikakooli sümfoniettorkestri, Arsise käsikellade ansambli ning arvukate solistidega. Ideed kontserdi kontseptsiooni, seadete autorite ning solistide osas on küpsenud üle 2 aasta. Käesoleval aastal saime asjaajamisega sinna maale, et produktsioon välja kuulutada. Kahjuks aga jõudsid piirangud meist nädala jagu varem ette.

Hoolimata piirangutest siseruumides oleme saanud, tänu korraldajate kiirele reageerimisele, muusikaliselt auditooriumi rõõmustada välisõhus. Seda nii Suusaorienteerumise Maailmameistrivõistluste avamisel Käärikul kui ka “Eesti Muusikaauhinnad 2021” gaala tarbeks muusikavideo filmimisel — koostöös artistiga NOEP. Olgu siinkohal öeldud, et kultuurivaldkonnas tegutsejale ei ole suuremat tunnustust kui korduv koostööpakkumine. Seetõttu oleme Tartu Poistekooriga eriti tänulikud, et koostöö Andres Kõppari ja tema agendiga on aktiivne juba 2019. aastast alates.

On hea meel ja rahulolu, et paljud ettevõtmised on jõudnud lavale. Ka vaid prooviruumi jäänud tervik-kavade osas tuleb tänuliku olla, kuna tulevikus oleme lühikese ettevalmistusperioodi järgselt suutelised publikuni tooma väga eripalgelisi teema-programme. Publikule ettekandmist ootavad; Eesti Meestelaulu Seltsi poistekooride võistulaulmise programm, Karlova Kooli juubelikontserdi programm, Tartu Poistekoori juubelikontserdi programm, jõulukontserdi produktsioon, rahvamuusikaprogramm, X Tbilisi Rahvusvahelise koorifestivali programm, “Kodulootus” laulupäeva programm, “Olav Ehala 70” sünnipäevakontserdi programm.

Kõneledes tulevikuplaanidest on hing ärev. Ära jäänud ning edasi lükatud kontserdid on kuhjunud nii suurel määral, et hakkab vaikselt dikteerima järgmise ja ülejärgmise hooaja tegemisi. Paraku on looviiskule vajalik pidev katsetamine, uudsus, kohalolek, turu — ning ühiskonna protsesside tunnetamine.
Ärevaks teeb ka koori rahavoo staatilisus, mis annab otsese löögi kavandatavate projektide taotlusvoorudesse esitamisele. Nõutava 10-30% omafinantseeringu tagamine muutub aja möödudes üha keerulisemaks. Kontserdipakkumised Mehhikosse, USAsse, Hiina, Gruusiasse, Soome ning Saksamaale on ka ajutiselt pausil. Pidevad tagasilöögid on ka korraldajad ettevaatlikumaks teinud. Tartu Poistekoori valusaim kogemus pandeemia puhkemisest on kindlasti pea 100 000 € eelarvega Gruusia kontsertreisi ära jäämine. Tartu Poistekoori dirigentide töövõiduks on kindlasti osalustasude 100%-line tagastamine. Kuulates kolleegide kogemusi analoogsetest situatsioonidest ei ole tegemist millegi iseenesest mõistetavaga.
Siinkohal saab olla sõna otseses mõttes pisarateni tänulik. Tänulik koleegidele ning lapsevanematele. Usun, et praegused muutused ühiskonnas toovad eredamalt välja, et ühe eduka koori tegevuses hoidmine kätkeb endas kõvasti rohkemat kui vaid kooriproov.

Peame olema uhked, et oleme ainus omanäoline koorikooli struktuuriga poistekoorikool Baltikumis ja Skandinaavias. Tartu Poistekoori tugevuseks on professionaalne meeskond, tugev õppekava, koostöö Eesti professionaalsete kooride, orkestrite, dirigentide ning institutsioonidega. Ühtlasi välja kujunenud traditsioonid, arvukas vilistlaskond, 90% püsipublik kontsertidel ning laialdane koostöövõrk sõpruskooride, erialaliitude, poistekoorikoolide ning muusikaagentuuridega nii Eestis kui üle maailma. Koor on atraktiivne heliloojatele, välisdirigentidele ning scout’idele. Panustame ka ise jõudsalt, et poistekoori ridadesse tuleks häid kandidaate.
Tartu Poistekoor on näidanud tugevust pidada kinni oma lubadustest ning jääda truuks koori alusväärtustele olenemata olukorrast. Põhimõtted, mis on Tartu Poistekooris kujundatud aastakümnete jooksul ning kõigi eelnevate dirigentide ühisel koostööl on kaubamärk mis teeb meist kindla ning eelistatud koostööpartneri ning adresseerib meid ka rahvusvaheliselt.

Oli ääretult meeldiv esindada Tartu Poistekoori nii auväärse auditooriumi ees, reflekteerida koori ettevõtmiste õigsust diskussioonis valdkonna professionaalidega.
Saada kinnitust, et Tartu Poistekoor ja Eesti meestelaul on heades kätes.

Loodame üsna pea laval olla ning teha seda, mida me kõige paremini oskame. Laulda Eesti koorimuusika klassikat, mis toob kuulajateni koorimuusika kogu oma tundelisuses, võimsuses ja hapruses. Kanda ette teoseid Veljo Tormiselt, Pärt Uusbergilt, Cyrillus Kreegilt, Tõnu Kõrvitsalt ja Arvo pärdilt, mis loovad kuulaja silme ette eripalgelised looduspildid, on haaravad ja ilusad.

Sander Tamm
Tartu Poistekoori dirigent

Поделитесь с другими: